עקרב בסיני – סיכון מול סיכוי

1992 טרק בסיני. ההר הגבוה. נוף עוצר נשימה. טיילנו לבדנו טל, אני, המדבר ו…הדליל. (מדריך בדואי מקומי, כך מחייב החוק המצרי).

4 ימים קשוחים. לינה בעומק השטח. מזג אוויר נפלא. אני כרגיל עם ציוד מלא כולל ערכת עזרה ראשונה, שלושה פנסי ראש ונעלי הרים וטל כהרגלה עם פחות ציוד וסנדלי שורש.

בבוקר היום השלישי התעוררנו עם הזריחה. התחלנו לקושש עצים למדורה. אני נועל את הנעליים ואחרי מספר צעדים מרגיש שיש לי לפיד בוער בתוך הנעל. עוצר – חולץ – מנער ו.. עקרב צהוב בתוך הגרב. וואחד עקיצה. כאב חזק שמתפשט במהירות במעלה הרגל לבלוטות הלימפה שמתחילות להתנפח. הראש כואב, סחרחורות.

אמצע המדבר. אין טלפונים. אין יחידת חילוץ, לחץ וכאבים חזקים.

תקועים! מה עושים?

sini01

הדליל אובד העצות נעלם וחוזר כעבור מספר דקות עם קשישה בדואית. הקשישה מעיפה מבט קצר ופוסקת בערבית: "שישתה שמן זית ואני מקווה שאללה יעזור לו! " ערבית אני יודע, תרגמתי לטל והיא הודיעה שאין מצב לחכות אנחנו מתקדמים לכיוון האוהל של שייח מוסא – בעל הבית של ההר הגבוה. טל סחבה את שני התרמילים ואני נתמכתי על ידי הדליל בהליכה ארוכה ומתישה עד למאהל.עוף החול הוליך את הקול וכל המכובדים הבדואים כבר ישבו במגעד – הסלון שבמרכז האוהל. חיכו לנו. נכנסנו והשייח חיבק אותי והציע לי להיבדק על ידי רופא מקומי – סירבתי. בסדר אמר השייח אם כך אז טיפול בעלוקות על ידי מומחה מהמאהל הסמוך – סירבתי. השייח איבד את סבלנותו, אני מציע לך את ההצעה השלישית והאחרונה. אתה חייב להסכים כיוון שאתה נפגעת תחת אחריותי! יש לי בן דוד מיוחד המשיך שייח מוסא, יש לו כוחות ריפוי רבי עוצמה אני רוצה שהוא יטפל בך. הסכמתי.

כעבור מספר דקות שמענו טרטור של אופנוע ישן שממנו ירד ברוב חשיבות בן דודו הצעיר של השייח. הגברים פינו לו מקום. הוא נכנס, חייך, התכופף לעבר כף הרגל שלי, מלמל כמה מילים בערבית ו…ירק בכל כוחו על הרגל וליתר ביטחון הוא דאג למרוח את הנוזל מפיו על כל האזור הנפוח.

sini02

נשארנו ללון באוהל. למחרת בבוקר הנפיחות ירדה והכאבים חלפו כלא היו. החלטנו להמשיך לטייל. שייח מוסא זרח מאוזן לאוזן, הודיתי לו על הטיפול המסור.

לפני שהמשכנו בדרכנו שאלתי אותו: יא שייח מוסא, איך יש לבן הדוד שלך כוחות כאלה מופלאים? הוא השיב בחיוך – כשבן הדוד היה תינוק הצמוד לאמו רועת הצאן הם ישבו לנוח בשטח ונחש שחור גדול הכיש אותו, שבעה ימים היה התינוק על ערש דווי עד שהתגבר והחלים. בגיל 13 והוא כבר נער ישב בן הדוד לאכול פת שחרית ליד אחד הגבים, עקרב צהוב ענק הגיח לפתע ועקץ אותו, 40 יום ו 40 לילה נשמתו נדדה בין השמיים לארץ, התחזק והחלים. מאז יש ברוק שלו חומר שמנטרל ארס.

שמחתי שקבלתי את ההחלטה הנכונה באותו היום.

Recommend
  • Facebook
  • Twitter
  • LinkedIN
  • Pinterest
Share
Tagged in